Siedem podstawowych rad dla architekta korporacyjnego

Listopad 26, 2011

Rada 1. Nie twórz architektur do szuflady

Jeśli wychodzisz nawet z najlepszym pomysłem architektonicznym nie angażuj swojego czasu bardziej aniżeli wymaga tego sytuacja. Jeśli nie znajdziesz silnie umocowanego przedstawiciela w organizacji, który może ten pomysł sfinansować i przekonać szersze grono ludzi, odstąp od dalszych prac. Zadbaj jedynie, aby idea przebiła się w organizacji. Jeśli w końcu padnie na podatny grunt ktoś do niej wróci.

Rada 2. Bądź zaangażowany na tyle ile trzeba

Architekt korporacyjny to stanowisko w ramach, którego w tym samym dniu musisz pracować z przedstawicielami biznesu, jak i np. projektantami systemów (jednostka rozwojowa). Nie zatracaj się ani w jednej ani w drugiej odpowiedzialności . Muskanie powierzchni zjawiska (spojrzenie z dużej wysokości) doprowadzi w konsekwencji do zaniku wiedzy o jakości architektury i utracie zaufania w jednostkach rozwojowych. Spojrzenie niskopoziomowe (spojrzenie od strony szczegółu) spowoduje, że ostatecznie stracisz kontrolę nad całością architektury a przez jednostki biznesowe będziesz traktowany(a), jako przedstawieciel jednostek rozwojowych.

Rada 3. Odpowiadasz za jakość i gotowość do zmian

Twoją rolą jest zadbanie o to, aby każdy pomysł był możliwy do realizacji szybko. Szybko nie oznacza „byle jak”. Twoją rolą jest dbanie o jakość architektury. Balansowanie pomiędzy szybkością i jakością to Twój chleb powszedni.

Rada 4. Odstępstwa od decyzji architektonicznych są dopuszczalne, ale…

Pamiętaj, że nie da sie stworzyć rozwiązań idealnych. Jeśli sytuacja tego wymaga należy zezwolić na rozwiązania kompromisowe. Pamiętaj jednak, że te mają to do siebie, że trzymają się wyjątkowo dobrze w czasie i będą w przyszłości traktowane jako wzorcowe. Zadbaj o to, aby po kompromisie nastąpiło wyrównanie architektury do stanu oczekiwanego.

Rada 5. Pamiętaj o złożoności społecznej

Architektura korporacyjna to godzenie wszystkich zainteresowanych nią jednostek. Kompromis to rzecz oczywista, jak i oczywista jest konieczność rozumienia i zadbania o interes jak naliczniejszej grupy w organizacji.

Rada 6. Nie udawaj nieomylnego

Każdy się myli a pomyłka na stanowisku architekta korporacyjnego może mieć długotrwałe skutki dla przedsiębiorstwa. Konsultuj. Weryfikuj. Testuj pomysły zderzając je z innymi punktami widzenia. Transparentność działania i decyzji musi być podstawą Twojej pracy.

Rada 7. Biznesowe cele strategiczne napędzają architekturę, ale…

W dobie dynamicznych zmian rynków gospodarczych i finansowych stabliność jest praktycznie niemożliwa do osiągnięcia a poziom definicji celów jest często zbyt ogólny, aby móc dopasować architektury do tych celów. Pamiętaj, że Twoim celem jest zapewnienie równowagi między jakością architektury a gotowością na zmiany. Jakiekolwiek by one nie były.